סילר אבן לשמירה ויציבות מיכלי פיברגלס

הזמן נותן אותותיו גם מיכלי פיברגלס עם השנים,  עושיים להישחק  טבעית. במיכלים רבים יכול לבוא לידי ביטוי גם התפוררות של האב העוטפת אותון, התפשטות של מכתימים שונים, חורים וסדקים ובמקרים קיצוניים גם להוביל לשבר בקירות ולהתמוטטות.
מכלים ישנים החשופים לתנאי מזג האוויר המשתנים, זיהום אוויר או ונדליזם זקוקים לשכבת הגנה לצרכי תחזוקה ושמירה על יציבות המיכל לאורך זמן, כולל תמיכת קירות בפני פגעי הזמן או הסביבה. לכן תהליך האיטום הוא תהליך חשוב מאין כמוהו וחשוב להצטייד בחומרים המקצועיים והעוצמתיים להשגת התוצאה המבוקשת שתעמוד במבחן המציאות עם הוכחות בשטח.

מהו סילר ומדוע הוא חיוני?

מה עושים וכיצד אוטמים מיכלי פיברגלס לשמירה על יציבות ובטיחות ומראה המבנה? כאן נכנס לתמונה סילר לאבן, חומר הגנה חזק לאיטום.  כשיש סילר מעמיק גוון או סילר שקוף אשר שומר על מראה בצורה טבעית.
תפקידו המרכזי של הסילר הוא לעכב קורוזיה, חדירה של מלחים. אבנים לרוב סופגות נוזלים במהירות יחסית וצריך חומר הגנה לעיכוב הספיגה והקניית בידוד ואיטום נקבוביות בפני שמנים או נוזלים למניעת ההרס של האבן, ניפוח פני השטח או עיוותו. חומצות למיניהן שוחקות את המעטפת ומותירות סימנים במיוחד חומצות חזקות שיכולות לגרום לנזק בלתי הפיך. סילר נועד להאריך את תוחלת החיים של מעטפת המיכל למניעת ועיכוב חדירה של נוזלים ומזיקים שונים, הידרציה, התגבשות מלחים ורטיבות.
האיטום חיוני לא רק לעמידת מיכל הפיברגלס אלא גם בפני תנאי מזג האוויר המשתנים, קור, חום רוחות חזקות ולחות וגשם, אלא גם לצורך בידוד – שמירה על חום וקירורו.
הרומאים נהגו להשתמש בשמן זית לאיטום מבני אבן וכיום הודות לטכנולוגיה ומחקרים ישנם סילרים שעושים את העבודה.

איך לבחור את הסילר הנכון לתשתית?

קיימים סילרים על בסיס מסס ועל בסיס מים, כאשר בשנים האחרונות סילרים על בסיס מים נעשו פופולאריים יותר. סילר ננו שקוף, למשל, עמידות במיוחד ומתאים לתשתית אבן לרבות קירות, רצפות, ליישום בחוץ ובפנים ומתאים לאבן, אבני סיליקט, בטון, גרניט, בריקים, מכלי פיברגלס ועוד.
הוא מצטיין בעמידות גבוהה ומקנה הגנה טובה מפני הכתמה, משטחים שקלים לניקוי ויכול לסייע בהפחתת נזקי כלורדים, נזקי קרבונציה והוא עמיד בפני קרני UV ואינו מצהיב.
בניגוד לעבר שחומרי האיטום כללו הרבה כימיקלים ומזיקים למיניהם, היום הסילרים מתקדמים וידידותיים יותר למשתמש ולסביבה.

כך למשל, סילר על בסיס מינרלי משמש גם לחיזוק ושיקום אבן שנפגעה משחיקה מכאנית, כימית או ביולוגית ומתאים לכל סוג האבנים המקומיות בהן עושים שימוש בתהליך בנייה כמו חברונית, חלילה, ביר זית. הסילר למעשה גורם לריאקציה כימית בין החומר ללחות בתשתית והופך אותו לסיליקה אמורפית וכך מחזק את התשתית בפני שחיקה ובלייה.
חשוב לאתר פתחים וסדקים , בקירות ובדפנות המיכל ולבחון היכן למרוח סילר על מנת לאטום או להקדים תרופה למכה, למרוח סילר ולמנוע מראש פערים במבנה. חפשו סילרים המאושרים על ידי יועצי אבן מובילים של מותגים מובילים המציעים סילר המאפשר דיפוזיה, מפחית ספיגות נימית ומזעור נזקי בלייה ללא משיכה של אבק או לכלוך. ניתן לבחור סילרים אידיאליים לאבני גיר וכאלה שמתאימים למבנים בסביבה ימית. ניתן לרכוש סילר מחברה מובילה בתחום שמביאה את הבשורות המתקדמות לענף הבנייה בדמות תכשירי ניקוי והגנה למבנים מאבן ומספקת גם הוראות כיצד ליישם נכון את הסילר על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר. למשל, באמצעות ריסוס, הברשה או טבילה תוך הקפדה על כללי הבטיחות הנחוצים.

סילר אבן לשמירה ויציבות מיכלי פיברגלס המשך קריאה
טפלון (PTFE) – עבודות מיוחדות ושימושים בתעשייה המשך קריאה
לאיזה שימוש מייצרים צינורות פלסטיק בקטרים גדולים? המשך קריאה